הייתי רוצה לבנות: בית חכם - דלת כניסה

כל מה שקשור על בית חכם, שליטה על אור או מוצרים בבית, אוטומציה של פעילות היום היומית שלנו...
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

הייתי רוצה לבנות: בית חכם - דלת כניסה

שליחה על ידי Alex »

שלום לכם!

כדי להעיר קצת את הפורום אני אפרסם כמה רעיונות שרצים אצלי בראש כבר די הרבה זמן אבל אין לי זמן לממש אותם.
סוג של בלוג עם פרטים טכניים שחשבתי עליהם, גם כדי ליצור נושא לדיון, גם כדי שאני בעצמי לא אשכח אם מתישהו יבוא היום ואני בכל זאת אתחיל לממש את הרעיון וגם כדי שאתם תוכלו ללמוד משהו מהתהליך ועוד יותר חשוב, כדי שתוכלו להגיב ולשפר את הרעיון.

כנראה שפירוט של כל אחד מהרעיונות האלה יפורסם בכמה חלקים כי לא יהיה לי זמן לכתוב פוסט כל כך ארוך...

שרשור זה יוקדש לנושא חם מאוד בימים אלה - בית חכם. זהו נושא מאד גדול וכולל הרבה חלקים בנושאים שונים, לכן אני רוצה לרכז את הרעיון על דלת כניסה.

כל הנושא של בית חכם מסתובב אצלי כבר די הרבה זמן בראש לכן אפילו ביקשתי מהקבלן להכין לי כמה דברים בתשתיות של הדירה כדי שאוכל לבנות משהו. היום, אחרי שאני כבר גם בדירה אני מבין שמה שביקשתי כנראה לא ממש יעזור וצריך לחפש פתרונות יצירתיים אחרים כדי לממש את כל הרעיונות של בית חכם.

אז למה דלת כניסה?
באספת דיירים האחרונה של הבניין הייתה דיירת אחת שסיפרה שגנבו לה תיק מהסלון של הדירה באמצע היום בזמן שכל דיירי הבית היו בחדרים שלהם. לפי הסיפור שלה, הילד כנראה חזר מבית הספר ולא נעל את הדלת כשחזר.
גם לי יש ילד שבקרוב ירצה עצמאות ומפתח, כך שהייתי רוצה להתכונן למצב הזה.

בתור התחלה מה שאני רוצה לעשות זה מערכת התראה שתזהה שדלת הכניסה לא נעולה. משהו דומה להתראה של מקררים משוכללים שמצפצפים כשדלתות המקרר פתוחות יותר מדי זמן.

ברור לי שצריך לזהות איך שהוא את הלשונית של המנעול. חשבתי לשים איזה חיישן בחור של המשקוף בו נכנסת הלשונית. באופן טבעי ישר קופץ לראש מפסק או כפתור קטן. האמת שכפתור כזה כנראה יעשה את העבודה בצורה טובה מאוד:
https://www.4project.co.il/product/tact ... on-12x12mm
אבל אני לא ממש אוהב פתרונות מכאניים, אז הייתי רוצה להשתמש במנגנון אחר, כנראה מבוסס על לד אינפרה אדום ומקלט כדי למדוד את המרחק מהחיישן עד המכשול הקרוב ביותר (הדלת או הלשונית אם המנעול סגור). צריך לבדוק אם אפשר יהיה לזהות הפרשים כל כך קטנים (כמה סנטימטרים של הלשונית). אם לא, אז אחזור לכיוון של המפסק.

הרעיון די פשוט וקל למימוש. לזהות שדלת נפתחה ונסגרה, לספור דקה ולצפצף אם לא סגרו את המנעול. אם הדלת לא נסגרה פיזית תוך כמה דקות אז לצפצף עוד יותר חזק.

איך מזהים שדלת לא נסגרה פיזית? אם אצליח להשתמש בלד ומקלט אינפרה אדום, אז כנראה שאוכל לזהות את המצב שמסגרת של הדלת לא מסתירה את החור של המנעול, כך שהאור מהלד לא יחזור לחיישן המקלט. דרך אחרת וכנראה טובה יותר היא להשתמש במפסק ריד ומגנט או להשיג יחידה שלמה שמשתמשים בה בהזעקות. את המפסק מרכיבים מעל הדלת ואת המגנט מדביקים לדלת עצמה. המעגל נסגר כשהמגנט מתקרב למפסק.

זהו פרוייקט קל יחסית וכנראה יתממש בשלב זה או אחר בקרוב. כנראה שאוכל גם לשכנע את אשתי שלא תכעס על זה שאני צריך לקדוח ולחצוב בקיר :)
אפרופו הקיר... בהתחלה חשבתי על החור במשקוף שאליו נכנסת הלשונית הגדולה של הדלת, זו שליד הידית וחשבתי לעצמי שצריך להשתדל לעשות עבודה נקייה עד כמה שאפשר כי המקום די בולט לעיין. אחרי זה נפל לי האסימון שבדלתות פלדה של היום יש גם לשוניות שיוצאות לכל מיני כיוונים, גם למעלה! לשם מסתכלים פחות, כך שאפשר אפילו לשים קופסת חיבורים אם יש צורך והמקום הרבה יותר קרוב לפעמון של הדלת, משם חשבתי לקבל את החשמל הדרוש.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

Re: הייתי רוצה לבנות: בית חכם - דלת כניסה

שליחה על ידי Alex »

טוב... זה פשוט מדי... אני חייב לסבך קצת את הפרוייקט... ככה זה אני :)

אז יש שלב ב' לרעיון של הדלת! ליד הדלת יש אינטרקום דיגיטלי עם מסך LCD צבעוני, כך שאפשר לראות את מי שמצלצל בדלת הלובי. אם אוכל להתלבש על פרוטוקול התקשורת של מערכת האינטרקום בצורה כזו שאוכל גם להקליט את התמונה שמגיעה מהלובי וגם להציג על המסך מה שאני רוצה, אז אוכל לעשות את הדבר הבא:
להרכיב מצלמה קטנה בתוך עינית של הדלת ולהציג את התמונה על הצג של האינטרקום כשמישהו מצלצל בדלת.
אתם שואלים למה לעשות את זה אם אפשר להסתכל בתוך העינית במקום להסתכל על המסך של האינטרקום? אז זהו שאני לא רוצה להסתכל על המסך של האינטרקום! הוא יציג את התמונה כדי שאוכל לראות מי נמצא מאחורי הדלת אם אני במקרה ליד הדלת, אבל עם התקנה כזו אוכל לראות מעבר לדלת גם ממקומות אחרים! למשל על מסך המחשב בחדר העבודה, על מסך הטלוויזיה בחלון PIP - Picture In Picture קטן תוך כדי צפייה בסרט או אפילו על הטלפון החכם (שאין לי) אם אני לא נמצא בבית.

זה כבר מתקרב למה שאני מגדיר בית חכם!

הצורך להקליט את התמונה שמגיעה מהאינטרקום זהה לתמונה מהמצלמה בדלת.
הסוף לקפיצה לדלת בגלל המתרימים המטרדים או שליחי פיצה שמצלצלים לכל דירה אפשרית!

מה דעתכם גם לזהות את הנקישה בדלת בעזרת חיישן זה?
או להחליף את הפעמות הסטנדרטי במשהו מתחשב יותר שיצלצל שקט יותר כשהילדים הלכו לישון?
או להדליק את האור במבואה ליד הדלת כשמישהו פותח את הדלת מבחוץ וחשוך בדירה?

יש עוד הרבה כיוונים שאפשר לשכלל את דלת הכניסה... השמיים הם הגבול...

לסיום הנה רעיון נחמד שעשה בחור מ-SparkFun:
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
שלח תגובה