יום ארדואינו עצוב!

חדשות האתר, הכרזות, שינויים וכו'

יום ארדואינו עצוב!

הודעהעל ידי Alex » ד' מרץ 30, 2016 9:38 pm

שלום לכולם,

ב-02/04 השנה חלק מהעולם חוגג את יום הארדואינו...
תמונה

יש הרבה רעש וצלצולים סביב התאריך הזה בקהילת המייקרים כי כרטיס ה-Arduino נחשב לפורץ הדרך בתחום האלקטרוניקה הפתוחה ואיפשר עשיה של המון דברים מגניבים.

אם בעבר חשבתי אם להצטרף לחגיגה, היום אני אומר שזה אחד מימי ההולדת העצובים שיש :cry:

למה? אנסה להסביר...
אם מישהו עוד לא שמע, לפני זמן מה "צוות הארדואינו" רבו ביניהם ומגיעים לבית משפט כדי לקבוע למי שייך המותג "Arduino".

נלך קצת אחורה. אל קצה המזלג...
היה חלק האמריקאי של הצוות, האחראי על פיתוח המוצרים וסביבת הפיתוח והיה חלק האיטלקי של הצוות האחראי על הייצור של המוצרים.
הצוות האיטלקי היה מעביר חלק מהכספים שהם קיבלו ממכירת המוצרים לצוות האמריקאי וכך מממן את הפעילות שלהם.
מסיבות כאלה ואחרות הצוות האמריקאי רשם את המותג "Arduino" תחתיהם בארצות הברית (ובחלקים קטנים אחרים של העולם), כאשר הצוות האיטלקי רשם את המותג תחתיהם באירופה, אסיה ועוד כל מני מקומות.
האתר הידוע לכולם arduino.cc שייך לצוות האמריקאי.

עד כאן הכל טוב ויפה עד שמגיע הריב הגדול...

השמועה אומרת שהמקור של כל הריב מתחיל מזה שצוות האמריקאי מתכנן לתת למפעלים נוספים סביב העולם לייצר את המוצרי ה-Arduino.
צוות האיטלקי רואה את עצמו מאויים כי זה פוגע בפרנסה שלהם ומכריז שהמותג "Arduino" שייך רק להם, פותחים אתר בשם arduino.org ומפסיקים להעביר לצוות האמריקאי את הכספים. בעצם מתנתקים מהם לגמרי, מקימים ערוצי שיווק עצמאיים, מחתימים את המשווקים על חוזים מחודשים המונעים מהם לרכוש מוצרים תחת מותג "Arduino" מאף אחד אחר חוץ מהם (החוזה הקודם גם היה מול צוות האיטלקי והיה מגביל מבחינה הזו, אבל הם הקשיחו את התנאים סביב העניין וגם העבירו את פעילות ההפצה לחברה אחרת).

מכיוון שרק האיטלקים היו מייצרים את הכרטיסים, החנות של האתר arduino.cc נשארת ריקה.
האיטלקים מקימים צוות פיתוח משלהם ומציעים גרסה משלהם של סביבת הפיתוח, כך שעכשיו יש לנו שני מקורות "רשמיים" שמספקים את אותה הסביבה עם שינויים קלים לפה ולשם.

ומה צוות האמריקאי עושה?
מכיוון שמבחינה משפטית מותג ה-Arduino שייך להם רק בארצות הברית, הם לא יכולים למכור את אותם הכרטיסים המוכרים לנו עד היום ככרטיסי ה-Arduino המקוריים בשאר העולם, גם אם היו מייצרים אותם בעצמם... הם מייצרים מותג חדש, איתו הם פונים לשאר העולם, ה-Genuino:
תמונה

ומה לגבי הייצור?
הצוות האמריקאי עושה בריתות עם מפיצים גדולים מסביב העולם שיש להם יכולות ייצור ומאפשר להם לייצר ולמכור את הכרטיסים בשוק המקומי שלהם.
מכיוון שישראל עוד לא הפכה למדינה ה-51 של ארצות הברית, כל מה שצוות האמריקאי יכול להציע לנו אלה כרטיסי ה-Genuino...
ואם כן, מי היה מייצר את הכרטיסים בשבילנו?
חברות אמריקאיות כמו SparkFun או Adafruit שאני די סומך עליהם?
או SeeedStudio הסיני? למה להם בכלל למכור כרטיסי Arduino אם יש להם את ה"חיקוי" Seeeduino שזהה לכרטיסי הארדואינו המקוריים?
או שבעצם הם לא יוכלו למקור לישראל בגלל החלוקה האיזורת (אני משאר)?
אז מי ימכור לנו את ה-Genuino? כנראה אחד ממשווקים האירופאים שעד היום לא הייתי מודע לקיומם אם לא הייתי מסתכל ברשימת המפיצים ב-arduino.cc...

מה הצד שלי בנושא זה?
אין לי צד... או בעצם אני בצד העצוב...
כנראה שהאימרה שכל מה שעולה חייב גם לרדת נכונה גם למקרה הזה.
לא שהארדואינו הולך להיעלם, אבל החברי שם למעשה הורגים את המושג "הארדואינו המקורי" כי עכשיו הם מיוצרים בכל מני מקומות בעולם ולכו תדעו או תבדקו עד כמה המפעל הפלוני מקפיד על הבדיקות או האם המפעל האלמוני לא מתפתה להשתמש באיזה שהוא רכיב פחות איכותי וזול יותר.
הם יריבו ביניהם ובעוד כמה שנים בית משפט יקבע למי שייך המותג "Arduino", אז הכל יתהפך שוב. ויכול להיות שהמצב ישאר מחולק כמו שהוא היום.

בסופו של דבר אני רוצה שיהיו כרטיסי Arduino בחנות. אני גם לא ממש רוצה לספק הסברים ולשכנע אנשים שה-Genuino הוא בעצם אותו ה-Arduino רק בתחפושת. מה גם, שנכון לעכשיו מבחר כרטיסי ה-Genuino הוא די... עלוב.
אז אני ממשיך להביא את הכרטיסים מאותו היצרן שייצר אותם גם לפני שנה ושנתיים, הצוות האיטלקי, אחרת לא הייתי יכול לספק לכם את הכרטיסים במשך תקופה ארוכה מאד.
אז לכל אלה שפנו אלי בטענה שהכרטיסים שאני מוכר הם לא מקוריים בגלל שבאתר arduino.cc רשום שהכפתור צריך להיות במקום אחר או שהצבע של ה-PCB שונה, לכו לאתר arduino.org ותראו שקיבלתם את הכרטיס המקורי (האיטלקי מקורי).
ובכלל, לשם הקוריוז, הכרטיסים מגיעים מספרד ולא מאיטליה, לפני הריב הם היו נשלחים משוודיה... לכו תבינו את האירופאים...

ומה הצד שלכם בנושא הזה?
אשמח לשמוע!

אז שיהיה יום הולדת שמח Arduino/Genuino/Seeeduino/Mashuduino!
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של המשתמש
Alex
מנהל האתר
 
הודעות: 7890
הצטרף: ה' ינואר 28, 2010 8:27 pm

Re: יום ארדואינו עצוב!

הודעהעל ידי idodaniel » ג' אפריל 05, 2016 1:02 pm

Arduino.org משתמשים בעיקר בחברות סיניות לפיתוח הרכיבים האלקטרוניים ולא ממש מספקים מידע למייקרים עצמם, אך גם מייצרים לוחות ארדואינו משונים שהם מעין התפתחויות של ה-YUN, אבל לא מסופק עליהם כמעט מידע בשום מקום.
לעומת זאת, Arduino.cc מנהלים קהילת מייקרים עצומה, מייצרים באירופה או ארה"ב את כל הרכיבים שלהם ובנוסף מפתחים לוחות חדשים בטכנולוגיית ARM (בשיתוף עם ATMEL בעיקר) ו-ARC עם אינטל. ל-Arduino.cc יש לרוב את תמיכת הקהילה (כי פורומי הקהילה מאוחסנים על Arduino.cc) ובנוסף הם נחשבים לאלו ש-"צודקים" במאבק בגלל שהם השאירו את הפיתוח בצוותים של 4 המייסדים המקוריים.

בכל מקרה, זה ריב די מטופש, אבל אני עדיין מעדיף לקנות לוחות של Arduino.cc, בעיקר בגלל שאיכות הייצור גבוהה יותר ובנוסף יש עליהם הרבה יותר מידע בפורומים ובקהילה
idodaniel
 
הודעות: 1
הצטרף: ב' יוני 15, 2015 6:17 pm

Re: יום ארדואינו עצוב!

הודעהעל ידי Alex » ג' אפריל 05, 2016 1:29 pm

"איכות הייצור" של הלוחות ש arduino.cc מוכרים בסימן שאלה כי הייצור מפוזר בין מפעלים שונים, כולל סיניים...
הכרטיסים מ arduino.org מיוצרים באותו המפעל באיטליה כמו שהם היו מיוצרים מההתחלה, כך שהטענה שהם משתמשים בחברות סיניות לא ממש ברורה.

זה שאין מידע, עם זה אני מסכים. אבל עד היום כל בקשה שהיתה לי אליהם נענתה ללא שום בעיה, כך שאפשר תמיד לפנות אליהם ולבקש שרטוטים אם יש צורך.

גם ה-org הוציא כרטיסים המבוססים על ARM.

אני לא יודע מי צודק ומי לא, מה שאני יודע זה שה-CC לא מציע מבחר אמיתי של כרטיסי Genuino שיכולים להחליף את כל המבחר של Arduino שהיו נמכרים עד עכשיו וגם כמו שכתבתי, לא ברור איפה מיוצרים כרטיסי ה-Genuino שיכולים להישלח לאיזור שלנו ומה טיב הבניה שלהם...
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של המשתמש
Alex
מנהל האתר
 
הודעות: 7890
הצטרף: ה' ינואר 28, 2010 8:27 pm


חזור אל הודעות המערכת

Jump box

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: CCBot [Bot]