בעיית crosstalk

בונים מעגל אנלוגי? צריכים עזרה או רוצים לספר על חידוש בתחום האנלוגי? זה המקום!
שלח תגובה
odavid

בעיית crosstalk

שליחה על ידי odavid »

אני בונה תופים אלקטרונים בעזרת הארדואינו (אכתוב על הפרויקט בהרחבה ברגע שיהיה מספיק בשל).
התופים מבוססים על חיישן נקישה (piezo) אשר ממיר הקשה למתח וכדי להרחיב את מספר הכניסות האנלוגיות השתמשתי במרבב 16 כניסות (4067).
לצורך אסתטיקה ונוחות, החיבורים בין החיישנים למרבב הם בעזרת כבל אודיו 3.5 מ"מ.

תיאור הבעיה:
כאשר אני מחבר את החיישנים ישירות לכניסות האנלוגיות של הארדואינו הכל עובד מצוין וכל חיישן מפעיל צליל של תוף שנקבע מראש, אך כאשר אני מחבר את החיישנים לכניסות האנלוגיות של המרבב, נקישה על אחד מפעילה לעתים גם אחד אחר.

אני מכיר את התופעה בתור crosstalk אבל לא ממש מצאתי דרך לפתור את הבעיה.

רעיונות, מישהו?

תודה מראש!
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

Re: בעיית crosstalk

שליחה על ידי Alex »

שלום,

תאר איך אתה משתמש במרבב...
אתה צריך "לסרוק" את הכניסות השונות.
יש מצב שתפספס אחד הסיגנלים בזמן שאתה בודק כניסה אחרת.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
odavid

שליחה על ידי odavid »

מכיוון שהמרבב הוא של 16, מגדירים מטריצה 16x4, כאשר השורות מייצגות את הערוץ ממנו רוצים לקרוא את הסיגנלו העמודות הן טבלת האמת, ופשוט רצים עם לולאת for על כל הערוצים.
הבעיה היא לא פספוס של אות, הבעיה היא יצירה של אות מזוייף.
עלה לי רעיון שאולי צריך לחבר לאדמה את כל הכניסות שלא מחוברות לחיישן, למרות שלא קראתי אותן, כך שלא נראה לי שזה אמור לפתור את זה.
ניסיתי לחבר נגד של 10k בין החיישן לאדמה כמעין pull-down אבל זה לא עזר..
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

אני עדיין חושב שאתה לא יכול לעבוד בצורה כזו אם אתה רוצה לזהות בצורה אמינה את החיווי.
אם הייתי בונה משהו כזה, הייתי כנראה מחבר את החישנים לכניסות שנותנות פסיקה לבקר, אז הבקר היה יכול לטפל בהקשה בצורה מיידית וגם אם לא, אז לא תהיה משמעות לזמן הסריקה.

לגבי הבעיה שלך, לא יודע באיזה קצב אתה מפעיל את המרבב, אבל גם לו יש זמן מעבר כלשהו ואת אתה עובד מהר מדי בין הקווים, אז יכול להיות שאתה רואה חיווי של קו אחר (אחד לפניו כנראה) ולא מה שאתה חושב שצריך להיות...
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
שלח תגובה