תקשורת סלולרית ל-Arduino

מה זה המוצרים האלה? איך לבחור ביניהם?
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר
הודעות: 746
הצטרף: ה' ינואר 28, 2010 8:27 pm

תקשורת סלולרית ל-Arduino

שליחה על ידי Alex »

בהמשך לפוסט הקודם שלי על אלטרנטיבות ה-WiFi לארדואינו, בפוסט הזה אזכיר עוד אפשרות תקשורת לבקר הפופולרי - תקשורת סלולרית.

כמו עם רכיבי ה-WiFi לארדואינו, גם רכיבי תקשורת סלולרית לא מורשים להיכנס לארץ אם היבואן הוא לא ספק שירות תקשורת סלולרית, כך שגם את הרכיבים האלא לא אוכל למכור בחנות, לפחות לא כרגע.
אבל יש פתרונות אחרים ובמקרים מסויימים אפילו פשוטים יותר וגם זולים יותר!

בקצב שבשנים האחרונות האנשים מחליפים מכשירים סלולריים, אני בטוח שלהרבה מאיתנו יש איזה מכשיר ישן שלא משתמשים בו, אבל היה חבל לזרוק אותו. לי יש 3-4 כאלה במגירה. כולם מהסוגים הפשוטים וכולם אגב מבית נוקיה כי הם שלטו בשוק לפני נחיתת ה-iPhone לאיזורינו. כנראה שהסוללות שלהם כבל לא תקינות, אבל זה לא מה שיפריע לנו להשתמש בהם כמודם לתקשורת סלולרית.

כל מכשירי הנוקיה יכולים לתקשר בעזרת ערוצי תקשורת יחודית ליצרן זה הנקראים MBUS ו-FBUS. הם שונים אחד מהשני במידע שעובר דרכם, אבל הם בעצם חיבור UART לכל דבר. במכשירים הישנים קצב התקשורת הוא 4800bps ובדגמים החדשים יותר הקצב כנראה גבוה יותר. פרוטוקול התקשורת של הערוצים האלה לא מתפרסם בצורה פומבית ע"י נוקיה, אבל אנשים טובים כבר מזמן עשו לו reverse engineering ופרסמו אותו לרשת. חפשו "Nokia MBUS" בגוגל ותגיעו להרבה מאד מידע ודוגמאות פרוייקטים שאנשים אחרים עשו.

הנה כמה תוצאות חיפוש:
כאן תוכלו לראות איך מישהו בנה כרטיס שמתאם בין ה-MBUS לחיבור טורי של מחשב בעזרת רכיב MAX232. באתר הזה אפשר לראות כמה דוגמאות חיבור של מכשירים השונים.
http://www.mbarron.net/mbus/

וזהו פרוייקט קוד פתוח בנושא, באתר הזה תוכלו למצוא את רוב המידע הדרוש כדי לתקשר עם הטלפון מכל מיקרובר:
http://wiki.gnokii.org/index.php/Main_Page

מימוש פרוטוקול התקשורת של ה-MBUS/FBUS לא קשה, תוכלו גם למצוא דוגמאות קוד בקישור הקודם ובפרוייקטים אחרים שהתפרסמו ברשת.
בסופו של דבר הפרוטוקול עוטף מעבר של פקודות AT בין הבקר למכשיר הטלפון. רשימת פקודות ה-AT שונה בין מכשיר למכשיר, אבל לרוב הפעולות הרגילות כמו שליחת SMS, חיבור שיחה, ניתוק וכו' כנראה שהפקודות יהיו זהות. גם את הרשימה של הפקודות תוכלו למצוא באתר פרוייקט ה-gnokii וגם מחיפוש בגוגל.

אז מה אפשר לעשות עם הטלפון אחרי שהצלחנו לתקשר איתו מהארדואינו שלנו (או מכל בקר אחר, אפילו מהמחשב אם תרצו)?
הדבר הפשוט ביותר כנראה יהיה שליחה וקבלה של מסרוני SMS.
כל מכשירי הנוקיה מאפשרים להגדיר תבניות של מסרונים, כך שהכי קל יהיה להגדיר תבנית הרצויה ידנית במכשיר ומהבקר לשלוח פקודת AT המבקשת לשלוח תבנית מספר 2 למספר טלפון שאתם רוצים.
בניית הודעות דינמיות גם אפשרית כמובן, אבל הנושא כצת יותר מסובך כי צריך לקודד את ההודעה לפורמט המתאים לתקשורת ב-FBUS, אבל גם זו לא בעיה גדולה כי גם למשימה הזו תוכלו למצוא קוד באינטרנט.

הודעות SMS לא יוכלו להעביר הרבה מידע, אבל מספיקות כדי לשלוח התרעות ממערכת האזעקה למשל או שתוכלו להורות לארדואינו שלכם להדליק את הדוד כשאתם בדרך מהעבודה.

גם תקשורת נתונים אפשרית אם המכשיר שלכם תומך בתקשרות GPRS. חיפוש בגוגל הראה לי שהיו כבר אנשים ששאלו את השאלה הזו בפורומים שונים. אחת התשובות הייתה שמכשיר ה-Nokia 6610 תומך בתקשורת נתונים וגם אפשר לשלוט במכשיר הזה בעזרת פקודות AT הסטנדרטיות.

אז גם אם יש לכם טלפון ישן או שתבחרו לקנות מכשיר פשוט שעונה על הצרכים שלכם, תוכלו לגרום לארדואינו שלכם (או בקר אחר) לתקשר אתכם דרך רשת הסלולרית.

אם עשיתם משהו דומה בפרוייקט שלכם, אשח אם תתנו קצת פרטים על הפרוייקט.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם