שאלה בנושא חיבור 4 דיגיט 7 סגמנט של sparkfun

Arduino וכל דבר אחר הקשור לבקרים של Atmel
rosengal

שאלה בנושא חיבור 4 דיגיט 7 סגמנט של sparkfun

שליחה על ידי rosengal »

שלום,

ישנם שני סוגים, הרכיב הרגיל והרכיב הטורי.
בהתחלה הסתכלתי על הרכיב הטורי כי גם הוא תופס פחות רגליים בארדואינו וגם יותר קל לתכנת, כי אפשר להשתמש בספריה של הסריאל. אבל אז חשבתי שאם אני רוצה מערכת שתצרוך מעט חשמל (כי אני רוצה להפעיל אותה עם בטרייה) אז אולי כדאי שאני אשתמש ברכיב הרגיל, כי ברכיב הטורי יש כבר בפנים צ'יפ אחד של אטמל, וכיוון שקוד המקור לא מכניס את המעבד למצב שינה אז הוא יצרוך הרבה מהסוללה. עכשיו לשאלה, אם אני רוצה להשתמש ברכיב הרגיל, האם אני צריך לחבר לכל אחת מ-16 הרגליים נגד ?
מוזר שבשרטוט של הרכיב הטורי יש רק נגד אחד של 10K בכניסת ה-VCC, אבל כל היציאות הדיגיטליות מהצ'יפ ללדים מחוברות ללא נגדים.

תודה,
גל.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

Re: שאלה בנושא חיבור 4 דיגיט 7 סגמנט של sparkfun

שליחה על ידי Alex »

שלום גל,

אכן נראה שאין נגדי הגבלת זרם בטור ללדים. יכול להיות שהם בומים על כך שהם לא מדליקים את הלד כל הזמן אלא עוברים ביניהם לזמנים קצרים?
אם תסתכל על המפרט של ה-7segment תראה שהסגמנטים מחוברים בצורה של bus, כך שחייבים לדלג ביניהם.

אני בכל מקרה הייתי מוסיף נגדים.

לגבי חיסכון בסוללה, אם אני לא טועה אתה יכול לצרוב תוכנה משלך לבקר של ה-7seg הטורי.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
rosengal

שליחה על ידי rosengal »

1. אתה מתכוון שבגלל ה-BUS חייבים להדליק בכל פעם דיגיט אחר, אחרת הערך של כל אחד מ-4 הדיגיטים היה זהה, נכון ?
2. אם אני מוסיף נגדים, אז האם צריך רק ב-4 הכניסות של הדיגיטים והשתיים של הנקודותיים והגרש, או שצריך גם בכל שאר הכניסות שהן בעצם מנוגדות לכיוון זרימת הזרם (נגד הלד) ?
3. לגבי צריבת התוכנה על הרכיב הטורי אני אבדוק.
4. אם אתה זוכר אני מתחיל בתחום והתוכנית שלי היא כפרוייקט ראשון בתור תחביב הוא לבנות דטה לוגר של טמפרטורות. חוץ מלשמור את הטמפרטורה והתאריך כל זמן מסויים, אני רוצה להציג את הטמפרטורה הנוכחית על ה-7seg. חשבתי שכדי לחסוך בסוללה, אני אקרא את הטמפרטורה, אשלח אותה ל-7seg, אגיד למעבד שילך לישון ל-8 שניות (שזה הזמן המקסימלי של ה-watchdog timer), ואעיר אותו ע"י ה-wdt כדי לקרוא שוב ולעדכן את הטמפרטורה, כל זה כדי לא לעשות כל הזמן loop. בזמן שהמעבד ישן הייתי רוצה להמשיך להציג את הטמפרטורה, אבל לפי מה שאמרת לגבי ה-7seg אני לא יכול לעשות את זה, כי כדי להציג ערך מסויים צריך לעבור בין הדיגיטים ובשביל זה צריך את המעבד. האם נכון מה שתארתי ? יש לך רעיון אחר איך לעשות את זה ?

תודה,
גל.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

. אתה מתכוון שבגלל ה-BUS חייבים להדליק בכל פעם דיגיט אחר, אחרת הערך של כל אחד מ-4 הדיגיטים היה זהה, נכון ?
כן, אם אתה עושה את זה מהר, אז העיין לא רואה שזה מקפץ בין הספרות.
. אם אני מוסיף נגדים, אז האם צריך רק ב-4 הכניסות של הדיגיטים והשתיים של הנקודותיים והגרש, או שצריך גם בכל שאר הכניסות שהן בעצם מנוגדות לכיוון זרימת הזרם (נגד הלד) ?
אתה צריך שלכל לד יהיה נגד בטור. אם יש קווים משותפים, אז הגיוני לשים את הנגד עליהם.

לגבי 4, זה הכיוון הנכון. רצוי גם לחבר את כל שאר הרכיבים (חישן, זכרון) בצורה כזו שתוכל לכבות גם אותם כשהמעבד ישן.
אתה משתמש בארדואינו, נכון? עד כמה שאני זוכר יש לו טיימר של 16 ביט, אתה לא יכול להשתמש בו כדי לישון יותר מ-8 שנייות?
אתה יכול גם להתאורר כל 8 ולעשות משהו כל 10 התעררויות למשל, בכל השאר ללכת לישון שוב.

מצב עבודה זה כמובן לא מתאים ל-7seg שצריך עדכון כל הזמן כדי להציג משהו. או שתצתרך מעבד נוסף שכל מה שהוא יעשה זה יעדכן את התצוגה, או אם אתה רוצה לחסוך את הסוללה, אתה יכול למשל להציג את הטמפרטורה למשך שניה כל פעם שאתה מתאורר אחרי 8 שניות שינה, בקיצר לא להציג כל הזמן.

עוד רעיון זה להשתמש במשהו שיכול לשמור על התצוגה גם כשאתה לא מעכן אותו.
למשל מנוע עם חץ שמראה מה הטמפרטורה. שווה לבדוק מה יותר בזבזני, הצגה קבועה על ה-7seg או עדכון של מנוע סרוו כל פעם שיש שינוי טמפרטורה. למנוע כנראה תצטרך איזה טרנזיסטור כדי לנתק לו את המתח כשאתה ישן.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
rosengal

שליחה על ידי rosengal »

תודה על הרעיונות.
מעבד נוסף שרק יעדכן את התצוגה כבר יש בתוך ה-7seg הטורי, כך שזה כבר יעשה לי את העבודה, רק צריך לבדוק כמה זה בזבזני.
לגבי מנוע סרוו לא חשבתי, אני אבדוק את העניין.

חשבתי על אופציה נוספת. לקחת 4 7seg נפרדים ולחבר כל אחד דרך shift register של 8 ביטים (כדי לחסוך ברגליים), בצורה זו אני לא תלוי ב-bus המשותף, ויכול להדליק כל 7seg בנפרד. בצורה זו כל אחד מארבעת הדיגיטים שמור ברגיסטר אחר, וכך אני יכול להשאיר את התצוגה פעילה גם כשהמעבד הולך לישון. כל זה נכון כמובן עם הנתונים נשמרים ברגיסטר ולפי מה שאני מבין הם נשמרים עד אשר אני אדחוף לרגיסטר משהו חדש.
מה דעתך ?

גל.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

shift register עם ספרות נפרדות יכול להיות פתרון טוב. האוגרים הכן שומרים על המידע עד שלא תכניס להם משהו חדש.

עוד פתרון אפשרי: תצוגה אחרת, LCD למשל:
https://www.4project.co.il/section/text-displays

אומנם קטנים יותר, אבל צורכים פחות זרם. רוב הצריכה שלהם זה הלד של התאורה האחורית.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
rosengal

שליחה על ידי rosengal »

תודה רבה לך אלכס, עזרת לי מאד.

גל.
rosengal

שליחה על ידי rosengal »

אלכס,

עוד משהו קטן.
מה עדיף לי להשתמש LCD 3.3V או LCD 5V ?
ארדוינו עובד עם 9V אבל ע"י הרגולטור נותן אפשרות לעבוד או ב-3.3 או ב-5.
מה הסיבות שלי להעדיף אחד על פני השני ?
האם ב-3V צריכת הסוללה שלי תיהיה יותר נמוכה ?

גל.
rosengal

שליחה על ידי rosengal »

במחשבה שנייה, אם אני עובד עם ארדוינו, אז אני חייב את ה-5V כי כל קווי ה-I/O מוציאים 5V, היציאה של ה-3.3V היא רק לחיבור מתח לרכיבים נוספים שמקבלים מתח כזה. ה-LCD של ה-3.3V אומנם מקבל מתח של 3.3V אבל אסור להכניס לו לקווי ה-I/O כניסות של 5V.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

כבר ענית לעצמך :)

יש את כרטיסי Arduino Pro עם גרסאות שפועלות על 3.3V אם אתה ממש רוצה.
הם צורכים פחות זרם, הם גם רצים שקצב שעון נמוך יותר.
גם יותר קל להפעיל אותם מסוללות LiPo של 3.7V

הבחירה היא בדרך כלל תלויה בצרכים שיש. זמן סוללה זה אחד מהם.
גם הרכיבים שאתה צריך לחבר הם שיקול בבחירה. אם כל הרכיבים החיצוניים שלך פועלים על 3.3V, אז הגיוני יותר לבחור בבקר שפועל במתח זהה כדי להימנע מתרגום רמות לוגיות בחיבור ביניהם.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
שלח תגובה