SFE: לפי פיט - מתח, זרם, סוללה, נגדים, חלוקת מתח וכו'

מה זה מתח, זרם, התנגדות, רכיבים שונים, איך מלחימים וכו'
נעול
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

SFE: לפי פיט - מתח, זרם, סוללה, נגדים, חלוקת מתח וכו'

שליחה על ידי Alex »

ספק שלנו, SparkFun, מפיק סרטוני YouTube לימודיים בנושאי אלקטרוניקה השונים שנקראים "לפי פיט" - "According to Pete".

פיט הוא מהנדס הראשי ב-SparkFun ובסרטונים אלה הוא מסביר בצורה מובנת מאוד על נושאים שונים באלקטרוניקה, עונה על שאלות הגולשים ומלווה כל מיני פרוייקטים שהוא עושה לעצמו.

החלטתי לפרסם כאן את הקישורים לסרטונים במקרה ואתם לא עוקבים אחרי האתר של SparkFun. הסרטונים הם באנגלית, אבל הם בשפה יחסית פשוטה ומובנת.

בפרק הזה פיט עונה על כמה שאלות גולשים כמו מה זה מתח, זרם, סוללה, נגדים, חלוקת מתח וכו'

.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
trixi

Re: SFE: לפי פיט - מתח, זרם, סוללה, נגדים, חלוקת מתח וכו'

שליחה על ידי trixi »

שלום וברכה,
אם אפשר שאלה, בניתי מטען 5V בצורה כזו- סוללה 9V, מייצב מתח 5V, שני נגדים מאה אום ומפסק. המטען טוען לי חלק מהגאדג'טים כמו נגן MP3 וטלפון סלולרי ישן שעובד על 3.7V הבעיה היא שהמטען לא טוען אייפון. למכשירי אייפון 4 יש סוללת ליתיום של 3.7 וולט ו 1420mAh מדוע זה לא טוען לי?

השאלה השניה שלי היא שחיברתי את המטען 5V ללייזר שמופעל ע"י סוללת AAA 1.5V האם יש סכנה ללייזר בכך שהוא מקבל 5V? כי בינתיים הוא עובד ללא בעיות.
בתשובות אנא היו ברורים ופשוטים, אין לי ידע מוקדם באלקטרוניקה.

תודה מראש לעונים.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

שלום trixi,

לא כל הסוללות יכולות להיטען ממקור מתח ישר כמו סוללה. רוב הסוללות החדשות והמשוכללות דורשות בקרה על התהליך. לפעמים המתח מגיע לסוללה בפולסים ולא כמתח ישר. לא סתם המציאו רכיבים מיוחדים לטעינת סוללות האלה.

חוץ מזה, מה שבנית הוא לא מטען אלה מייצב מתח.

לייזר הוא כמו כל לד, הוא יכול לסבול זרמים גבוהים יותר ממה שצריך, אבל זה מקצר מאוד את אורך החיים שלו. זה לא עניין של מתחש חיברת, אלא זרם שזורם דרך הלד. תקרא את המאמר הזה:
viewtopic.php?f=8&t=996

בברכה,
אלכס
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
trixi

שליחה על ידי trixi »

מאמר מעניין מאד, מוסבר בצורה מעולה, תודה.
אז אם לצורך העניין אני רוצה להפעיל מצביע לייזר שעובד על סוללת 1.5V AAA <אין לי מושג כמה אמפר> אני צריך לשים במעגל מייצב מתח של 1.5V
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

לא, כנראה שלא הבנת את המאמר על הלדים.

זה לא מספיק לדעת שהלייזר עובד ב-1.5V, צריך לברר איזה מתח "נופל" על הלד של הלייזר ומה הזרם המקסימלי שאפשר להעביר דרכו.
כשיש לך את הנתונים האלה אתה יכול לחבר את הלד בטור לנגד, כך ששאר המתח שהלד לא צריך "יפול" על הנגד והנגד גם יגביל את הזרם כדי שהלד לא ישרף.
צריך ידע בסיסי באלקטרוניקה כדי להבין את הסיפור. תנסה לקרוא על חוק אום אם אתה מתעניין בזה.

אם שלפת את הלייזר מאיזה מכשיר או עט, אז כנראה שלא יהיו לך את כל הנתונים שכתבתי. במקרה כזה אפשר למדוד את הזרם ולנחש משם את כל השאר.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
trixi

שליחה על ידי trixi »

אבל אם אני יודע שהלייזר עובד במקור על סוללת 1.5V <מהיצרן הגיע כך> אז אני צריך פשוט לספק לו 1.5V וזהו, לא? כי את הנגד היצרן כבר טמן בתוכו אני מניח. לא? (: סליחה על השאלות המרובות.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

אני לא יודע מה היצרן עשה ואיזה לייזר זה. יכול להיות שהיצרן גם הניח שסוללת 1.5V לא יכולה לספק הרבה זרם, כך שהלד לא ישרף בלי הנגד... לך תדע...
אני רשמתי את הדרך המקובלת לעשות את זה...
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
נעול