הייתי רוצה לבנות: רובוט מנגן על גיטרה

עובדים על פרוייקט? ספרו לכולם על תהליך העבודה. תנו לנו ללמוד מכם!
שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

הייתי רוצה לבנות: רובוט מנגן על גיטרה

שליחה על ידי Alex »

שלום לכם!

כדי להעיר קצת את הפורום אני אפרסם כמה רעיונות שרצים אצלי בראש כבר די הרבה זמן אבל אין לי זמן לממש אותם.
סוג של בלוג עם פרטים טכניים שחשבתי עליהם, גם כדי ליצור נושא לדיון, גם כדי שאני בעצמי לא אשכח אם מתישהו יבוא היום ואני בכל זאת אתחיל לממש את הרעיון וגם כדי שאתם תוכלו ללמוד משהו מהתהליך ועוד יותר חשוב, כדי שתוכלו להגיב ולשפר את הרעיון.

כנראה שפירוט של כל אחד מהרעיונות האלה יפורסם בכמה חלקים כי לא יהיה לי זמן לכתוב פוסט כל כך ארוך...

שרשור זה יוקדש לרעיון של רובוט מנגן על גיטרה.

אני מאוד אוהב צלילי גיטרה (מי לא?) ובצעירותי אפילו קניתי גיטרה קלאסית והתחלתי ללמוד לנגן. אחרי זמן מה הבנתי שצריך להתאמן הרבה מאוד, אבל תמיד היו לי דברים אחרים לעשות. מה גם שאני אף פעם לא מצליח לזכור את האקורדים, ואני כבר לא מדבר על תווים כדי לנגן מנגינת סולו כלשהי. מאז הגיטרה במחסן...

בזמן האחרון במקום בו אני עובד מתארגנות קבוצות של אנשים שמנגנים יחד להנאתם, להקות קטנות. במפגש האחרון כשראיתי אותם הם אמרו שחסר להם גיטריסט. ואז חשבתי שהיה נחמד אם הייתי יכול לבנות מערכת שתנגן על גיטרה... ואולי אחרי זה לבנות משהו שינגן על קלידים ותופים ולעשות להקה רובוטית :)

מישהו יכול לחשוב למה לו לנגן על גיטרה אמיתית ולא להשתמש ברכיב MIDI שיכול לייצר צלילים של גיטרה ולשלוט עליו מהמחשב?
משהו כזה למשל:
https://www.4project.co.il/product/musi ... ino-shield

התשובה היא כי זה לא אותו הדבר. הרטט של המיתר האמיתי נשמע אחרת לגמרי.

אם אני זוכר נכון, לפני הרבה שנים ראיתי תמונה של מערכת כזו, מי שבנה אותה השתמש במערכת הידראולית עם הרבה "אצבעות" שלחצו על המיתרים וחלק אחר שפרט על המיתרים. מערכת כזו כנראה תנגן יותר טוב ממני, אבל היא כנראה לא תוכל לעשות את כל הטריקים שהמקצוענים עושים, כמו משיכת מיתר, מעבר טונים מעלה ומטה תוך כדי לחיצה על המיתר וכו'.
אני לא מוצא את האתר שמסביר את כל הטריקים לנגינה, אבל יש הרבה כאלה ברשת...

בקיצור, אני רוצה לדמות את הנגינה האנושית ולא של איזה תמנון עם מאות אצבעות שיכול ללחוץ על כל המקום האפשריים יחד!
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

Re: הייתי רוצה לבנות: רובוט מנגן על גיטרה

שליחה על ידי Alex »

בינתיים חשבתי לפרטים על מערכת הפריטה.
6 מנועי סרוו קטנים עם מפרט מחובר לכל אחד יעשו את העבודה בצורה טובה לדעתי.
כדי לשלוט על חוזק הפריטה צריך לשלוט על גובה של המפרט. כשהוא רחוק יותר מהמיתר היא ימשוך את המיתר פחות מאשר שהמפרט יורד נמוך יותר לכיוון המיתר. חשבתי להרכיב את כל ששת הסרווים על פאנל קטן, כאשר הפנל עצמו יחובר לשני סרווים בקצותיו. כך אפשר יהיה להרים ולעלות את הפנל עם מנועי הסרוו הקטנים עם המפרטים.
למה 2 ולא אחד? נראה לי יהיה קל יותר מבחינה מכאנית וגם כדי שאפשר יהיה לייצר זווית כדי שצלילים נמוכים יהיו תמיד חזקים יותר מהצלילים הגבוהים...

צריך להוסיף גם מנוע סרוו נוסף עם משהו שיוכל לחסום את המיתרים ולהפסיק את הצליל, כמו שעושים עם הצד של היד. אפשר יהיה לחבר למנוע איזה מקל עם גומי כדי לדמות את הרכות של היד.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

על מערכת הלחיצות על המיתרים לא חשבתי יותר מדי...
נראה לי שצריך לבנות 6 מכלולים שיסעו לאורך המיתר וילחצו עליו איפה שצריך. ברור לי שתהיה בעיית מקום כי המרווח בין המיתרים קטן וצריך די הרבה כל כדי ללחוץ על המיתר, כך שמנוע הסרוו יהיה כנראה די גדול. או שאולי אפשר יהיה להשתמש בסולנואיד קטן לטובת הלחיצה, אבל גם הם די גדולים, כך שכנראה צריך לבנות מערכת שתסע ב 2 מפלסים כדי לרווח בין המנגנונים - מיתרים זוגיים במפלס התחתון ומיתרים אי-זוגיים במפלס העליון.

אבל זה לא נגמר בזה. אם אני רוצה לדמות כל מיני טריקים של נגינה, למשל מעבר תו תוך כדי לחיצה על המיתר, אז מנגנון הלחיצה צריך להיות כנראה בצורת גלגלת כדי שהיא תוכל ללחוץ ולעבור מקום תוך כדי.
טריק נוסף הוא מתיחה של מיתר תוך כדי לחיצה. זה אומר שמכלול הלחיצה חוץ מתנועה לאורך המיתר צריך להיות מסוגל גם להזיז את המיתר הצידה ובשביל זה צריך להפעיל לא מעט כח על המיתר.
דבר נוסף הוא פריטה על המיתר עם היד הלוחצת. נראה לי שאפשר לקבל את האפקט הזה אם המכלול יוכל להזיז את המיתר הצידה ולעזוב את הלחיצה במהירות.
בעיה אחרת שצריך לחשוב עליה היא שיש שיטות נגינה בהם אותו מיתר נלחץ בכמה מקומות. הרעיון שלי שיש מנגנון לכל מיתר שנוסע לאורך המיתר לא יאפשר את זה... אולי שני מנגנונים למיתר? או מנגנון שיוכל לשנות את האורך שלו? טוב... זה כבר מתחיל להסתבך בצורה רצינית...

כמובן שאפשר לוותר על חלק מהטריקים אם זה ממש מסבך את כל הסיפור, אבל הייתי רוצה בכל זאת להגיע לצורות נגינה משוכללות עד כמה שאפשר.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

אז מה מנגנים? באינטרנט יש הרבה אתרים ופורומים בהם אפשר למצוא שירים בצורת טאבים. כן, טאבים ולא תווים, tabs באנגלית. זו שיטה ידועה לנגני גיטרה בה מצויין איזה מיתר צריך ללחוץ ובאיזה מקום כשפורטים עליו.
מה שיפה עם הטאבים זה שהם מגיעים לרוב בצורת קובץ טקסט פשוט שיהיה קל יחסית לעבד במחשב.
הבעיה הגדולה איתם זה שהם לא מציינים שום דבר שקשור לזמן, כמה לחכות בין פריטה לפריטה ועד כמה חזק צריך לפרוט את המיתר.

כל זה אומר שצריך להחזיק את השירים בפורמט משלי שבו יהיו כל הפרטים שצריך כדי לנגן את השיר. תרגום השיר לפורמט שלי יהיה תהליך חד פעמי, וכנראה שבכל זאת יהיה מהיר יותר מאפשר שאני אלמד לנגן את השיר בעצמי :)
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
KoKoGliDa

שליחה על ידי KoKoGliDa »

לידיעתך, יש תוכנה שקוראים לה Guitar Pro, משמשת לכתיבת טאבים (בין השאר), מה שמיוחד שם הוא שאפשר לכתוב גם את הקצב לכל צליל.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

אכן תוכנה יפה, רק שאני לא ממש מתכנן לכתוב שירים בעצמי.
רציתי להשתמש בהמון קבצי טאבים שאפשר למצוא היום באינטרנט. בהם לא מצויין הקצב.
אני גם לא יודע לאיזה פורמט התוכנה הזו יכולה לייצא את הנתונים כדי שאפשר יהיה לעבד אותם בתוכנה של הרובוט.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
lion032

שליחה על ידי lion032 »

אשמח לחטט בקיבצי גיטרפרו ברגע שיתאפשר לי, יש שם איפשהו תרגום של צלילים לFRATS של הגיטרה.
lahav

שליחה על ידי lahav »

בתור גיטריסט אני יכול רק לומר שהרעיון הוא נחמד, אבל מאוד מאוד לא אפשרי לביצוע.
בשביל "טריקים" פשוטים כמו בנדים (משיכה של המיתרים למעלה/למטה) דרושה שמיעה אנושית כדי להבחין בנקודה המדוייקת שבה צריך לעצור, והנקודה הזו משתנה ממיתר למיתר ובנקודות שונות על גבי אותו מיתר, מה גם שהדקויות הקטנות (או יותר נכון ה"טעויות" והסטיות הקטנות מהקצב) שהן בעצם מה שהופכות את הנגינה לאנושית הם דברים שאי אפשר ללמד רובוט כי אלה דברים שהם לא מדוייקים במהות שלהם. זה כמו שגיטריסטים מעדיפים מגברים שמבוססים על מנורות וואקום על פני מגברי טרנזיסטור/מגברים מבוססי מגברי שרת בדיוק בגלל שההגברה של מנורות וואקום היא לא מדוייקת כמו של הטרנזיסטור. לסיכום העניין לא רק שזה קשה ללמד רובוט לנגן, כדי להפוך את הנגינה שלו למשהו שקרוב לאנושי אתה אמור גם ללמד אותו לטעות, ולא רק לטעות - אלא לטעות במידה הנכונה ומבמקומות הנכונים
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

היי להב,

בגדול מסכים אתך. אבל אם אני מסתכל על הגיטריסט הממוצא של איזו להקה שמשמיעה את אותו השיר 20 פעם, אני חושב שהוא מנסה לבצע את השיר כמה שיותר מדויק בכל 20 הפימים האלה.
גם אם הוא מכניס איזה אי-דיוק בכוונה במקום כלשהו, אז כנראה שיכניס אותו בכל ההופעות.

אני לא חובב גדול של מוזיקה ולא נגן גיטרה, כך שאני לא יודע אם זה באמת נכון.

בוא נגיד שאם אני הייתי לומד לנגן, כנראה שהייתי מנסה לבצע את השיר בדיוק כמו שהוא כתוב.
ואל תדאג, טעויות יהיו גם אם לא ממש תרצה, קוראים לזה באגים (bugs) :)

אם הייתי רוצה להשמיע מוזיקה רובוטית באמת, אז הייתי יכול להשמיע צלילי MIDI כלשהם שמדמים צלילי גיטרה, בדרך הזו אני מסכים שזה לא ישמע אנושי.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

תראו משהו מגניב ששלחו לי בפייסבוק:

עבודה יפה, אבל גם ברובוט שמנגן על החשמלית כמו גם ברובוט טחר שראיתי פעם השתמשו בפנאומטיקה כך שלכאורה אפשר ללחוץ על עשרות נקודות בו זמנית, לא משהו שמדמה את הנגינה של אדם.
ברובוט הזה לפחות נראה שיש שני חלקים שנעים, ברובוט שראיתי הם עשו חלק באורך של כל הריף (ככה נקרא החלק בו לוחצים על המיתרים, נכון?).

בנגן בס זה יותר דומה למציאות, אבל גם די מופשט.
היד יכולה ללחוץ, להרים, לשנות את מיקום האצבעות ושוב ללחוץ.
כלומר אין תנועות מסובכות כמו לשנות את המיקום תוך כדי לחיצה או משיכה של המיתר...
אולי לא ממש צריכים את זה לנגינה על גיטרת בס...

אבל אין ספק שהייתי רוצה לבנות להקה דומה לאלה :roll:
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
שלח תגובה