ארדואינו + בית חכם

כל מה שקשור על בית חכם, שליטה על אור או מוצרים בבית, אוטומציה של פעילות היום היומית שלנו...
שלח תגובה
zfradkin

ארדואינו + בית חכם

שליחה על ידי zfradkin »

שלום לכולם,

כמו הרבה לפני הייתי מעוניין לבנות בית חכם באמצעות ארדואינו, ראיתי רבים אשר מדברים בפורום ובכלל על הנושא, אך נקודה אחת לא נאמרה אף פעם, האם מותר לעשות את זה? במידה ואני קונה רכיבים באופן עצמאי ומתכנת אותם, האם חברת חשמל מאשרת את זה?

האם חשמלאי אשר מתקין חשמל בבית חדש , יחתום על החשמל ויעיבר אותו ביקורת של חברת חשמל? האם מותר להביא רכיבים של ארואינו מחול באופן עצמאי ולהתקינם במערכת החשמל?

אין צורך שאישור מכון תקנים לרכיבים כאלו?

הרי לפי מיטב ידיעתי אפילו החלפת מפסק רגיל בבית דורשת לפי החוק שהמפסק יהיה עם תקן ויותקן על ידי חשמלאי מוסמך.

על אחת כמה וכמה בית חדש אשר מותקנת בו מערכת חשמל שצריכה לעבור טופס ביקורת חברת חשמל.

תודה מראש על התשובות אני פשוט חושש לעבוד לחינם.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

Re: ארדואינו + בית חכם

שליחה על ידי Alex »

נתחיל מזה שאתה מחבר את הארדואינו לרשת חשמל כמו שאתה מחבר גם את המחשב ואת הטלויזיה.

אם אתה רוצה לעשות שינוייים ברשת החשמל, אז הם צריכים להיות מבוצעים ע"י חשמלאי מוסמך כמובן.
אם כבר מדברים על זה, אז גם מנורה בתקרה צריך להחליף חשמלאי מוסמך...

שלא יהיו אי הבנות, עבודה עם מתח גבוה היא מסוכנת ויכולה להרוג.

עד כמה שידוע לי, שינויים בתוך הבית (ע"י חשמלאי כמובן) לא דורשים בדיקה או אישור של חברת החשמל.

חוץ מזה, יש הרבה דרכים לבנות בית חכם כך שמשתמשים ברכיבים מאושרים ע"י מכון התקנים.
יש מפסקים שאפשר לשלוט עליהם אם מכירים את הפרוטוקול תקשורת.
בזמנו הסתכלתי על מוצרים של X10 וגם של Bitichino ששניהם נמכרים בארץ, זה אומר שקיבלו אישור של מכון התקנים.

יש גם הרבה כיוונים של בית חכם שלא דורשים שינויים ברשת החשמל הביתית. גם שליטה על הטלויזיה בצורה חכמה הוא בית חכם.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
zfradkin

שליחה על ידי zfradkin »

הי אלכס,

תודה!

אני מתכוון לשלב רכיבי ארדואינו כמפסקים.

האם יש להם תקן? אישור? כמובן שחשמלאי יבצע את ההתקנה שכן מדובר בבית חדש, אבל האם רכיבים כאלו מורשים לשימוש ברשת החשמל הביתית, ולא כמו מכשיר שמחובר כי אם ממש כמפסקים.

פשוט מישהו הזהיא אותי שאסור אבל אין לי מושג.

זיו
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

זיו,

אם אתה רוצה להשתמש בו בתור יצרן ניצוצות חד פעמי, אז תוכל לחבר אותו כמפסק.

נראה לי שאתה צריך ללמוד קצת את הנושא של הארדואינו לפני שאתה רוצה לחבר אותו לאנשהו.

כרטיסי ארדואינו הם מיקרובקרים שצריך לספק להם מתח ישר עד 12V (תלוי בכרטיס) ולא מחברים אותם ל-220V.
אם אתה משתמש בשנאי כדי לקבל את המתח הישר והנמוך, אז מה ההבדל בינו לבין טלפון נייד שאתה מחבר?

כדי לשלוט בתאורה צריך להשתמש בממסר, כך ששוב, אתה לא מחבר את הארדואינו ישירות לרשת החשמל.
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
rafi533

שליחה על ידי rafi533 »

שלום!
חבל שהדיון נגמר כאן, הייתי מאוד שמח לשותפים לבניית פרויקט בית חכם בארדואינו.
אפשר בקלות להתגבר על כל הבעיות שהוזכרו כאן.
מבחינת רשת החשמל:
ניתן להשתמש בארדואינו ובמפסקים רק כפיקוד כאשר המיתוג של המתח הגבוה (220) יהיה באמצעות ממסרים במקרה הפשוט.
כאשר משתמשים בארדואינו ובמפסקים כפיקוד מדובר למעשה במערכת מתח נמוך שעובדת תחת 12V במקסימום, גם אם היא עוברת דרך הקירות - את חברת החשמל זה לא ממש מעניין.

אני צריך להגיש ממש בעוד שבוע תוכניות חשמל לקבלן ולכן אני צריך להיות סגור לאיזה הכנות בדיוק אני נדרש מבחינת החשמל בבית. מאותו רגע יש לי שנתיים לתכנן מערכת בית חכם שתענה לדרישות שלי - שכמובן נדרש לאפיין אותם.

מי רוצה להתחיל לתכנן איתי?

אני מהנדס מכונות בוגר הטכניון בהשכלתי ומשמש כמנהל פרויקט פיתוח של מערכת אלקטרונית בצה"ל.
סמל אישי של משתמש
Alex
מנהל האתר

שליחה על ידי Alex »

יש נושא אחר בפורום שכתבתי פעם עם כל מני רעיונות שהיו לי בנושא:
viewtopic.php?f=16&t=1753

יש דבר אחד שאני מצטער שלא עשיתי כשבנו לי את הדירה, זה שלא ביקשתי שישימו לי 2 צינורות לכל נקודת חשמל.
החשמלאים תמיד מפוצצים את הצנרת הקיימת, כך שלא נשאר לך מקום להכניס כבל לבקרה או כל דבר אחר שתרצה לעשות.

עוד משהו שראיתי שמישהו התעקש עליו עם הקבלן וכנראה שהוא צדק זה שהקבלן ישתמש בצינור שחור (קשיח) ולא הירוק הגמיש.
תמיד יש איזה קיפול בצנרת הירוקה כך שאתה לא מצליח להכניס לשם כלום, גם אם היא ריקה לגמרי...

בינתיים המחשבה היחידה שיש לי כדי להתגבר על זה, זה להתקין תקרת גבס כך שמעליו אפשר יהיה לזרוק עוד כבלים אם צריך.
זה גם מקרב אותי לכיוון של מחשבה אחרת שכל התאורה בבית צריכה להיות מבוססת 12V ללדים עם ספק אחד במקום מרכזי.
ראיתי כבר כמה דירות שמבוססות על תאורת לדים, לפחות באיזורים גדולים כמו סלון ששם יש הרבה מנורות שצריך לשלוט עליהן.

עוד נקודה שכדאי לחשוב עליה:
בחור של המפסק בדרך כלל אין מקום לשום דבר אם אתה מתכנן להכניס שם ארדואינו + שנאי + ממסר...
תבקש שיכינו קופסה גדולה יותר. מצד שני זה יהיה פחות יפה אם אתה רוצה להשאיר את זה כמו שזה.

תהנה עם הבניה!
www.4project.co.il
כל הרכיבים לפרוייקט שלכם
שלח תגובה